//Ile kalorii jedzą kulturyści?

Ile kalorii jedzą kulturyści?

Ilość kalorii spożywanych przez kulturystę w ciągu dnia ma olbrzymie znaczenie dla jego sylwetki. Mięśnie nie urosną od samego treningu, nawet jeśli regularnie będziemy podnosić na sztandze imponujące ciężary. Do zbudowania masy mięśniowej potrzebna jest odpowiednia liczba kalorii, z uwzględnieniem sprecyzowanych proporcji odnośnie białka, węglowodanów i tłuszczów. Choć na wzrost mięśni ogromny wpływ ma pierwszy z wymienionych składników odżywczych, pozostałe również mają fundamentalne znaczenie w diecie każdego kulturysty. Ile kalorii jedzą kulturyści? Na tytułowe pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne może zależeć od płci, wagi, typu sylwetki oraz doświadczenia kulturysty.

Przeciętne zapotrzebowanie na kalorie

Kobiety w przedziale wiekowym 18-35 lat, ważące do 75 kg lub powyżej i nie uprawiające intensywnej aktywności fizycznej, każdego dnia potrzebują 2400 kcal, by ich organizm mógł prawidłowo funkcjonować. W przypadku mężczyzn w tej samej kategorii wiekowej i wagowej zalecana dzienna liczba kalorii wynosi 2900 kcal. Jednak na przykład mężczyzna ważący 90 kg będzie potrzebował już około 3500 kcal dziennie. Daje to jasno do zrozumienia, że kulturyści, którzy pracują nad ogromną masą mięśniową, potrzebują znacznie większej ilości energii w postaci większej liczby kalorii spożywanych każdego dnia.

Liczba kalorii zależna od typu budowy ciała

Jeden z amerykańskich uczonych, William Sheldon, opracował typologię opartą na trzech typach budowy. Typ sylwetki, określany jako somatotyp, jest określany liczbą w zakresie od 1 do 7. Kod ten oznacza poziom nasilenia danego rodzaju budowy ciała. W ten sposób możemy wyróżnić ektomorfików (osoby wysokie i smukłe), mezomorfików (osoby postawne i umięśnione) oraz endomorfików (osoby niskie i krępe). Reprezentanci poszczególnych typów sylwetki mogą potrzebować innej liczby kalorii. W przypadku budowania masy mięśniowej największe zapotrzebowanie kaloryczne będą mieli ektomorficy, którzy mają problem z rozbudową mięśni. Ich dieta powinna być bogatsza w białko i węglowodany niż w przypadku mezomorfików czy endomorfików.

Makroskładniki w diecie kulturysty

Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką musi pamiętać, że liczy się nie tylko liczba spożywanych kalorii, ale przede wszystkim proporcje makroskładników składających się na te kalorie. Osoba budująca masę mięśniową potrzebuje ok. 2,5 grama białka na każdy kilogram masy ciała, ok. 5 gramów węglowodanów/kg masy ciała oraz ok 0,5 grama tłuszczów/kg masy ciała.