//Co pić podczas treningu?
Przyrządy do ćwiczeń oraz butelka wody

Co pić podczas treningu?

Każdy początkujący oraz bardziej zaawansowany miłośnik aktywności fizycznej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczową rolę odgrywa prawidłowe nawodnienie podczas treningu. Powstaje jednak pytanie: Jaki napój na trening będzie lepszym wyborem – woda czy może cieszący się popularnością wśród sportowców izotonik?

Jeżeli sprzeczne ze sobą opinie Tobie także kompletnie namieszały już w głowie i nie wiesz co pić podczas treningu, to koniecznie znajdź chwilę na przeczytanie dzisiejszego wpisu. Zdradzimy Ci w nim nie tylko dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak istotne, ale też podpowiemy, który napój przed treningiem jest lepszym wyborem, a także na jakie napoje po treningu warto się zdecydować.

Nawodnienie podczas treningu – dlaczego warto zwracać na nie uwagę?

Z pewnością przyglądając się osobom ćwiczącym fizycznie już od jakiegoś czasu nieraz rzucił Ci się w oczy fakt, że wprost nie rozstają się one z ulubionym bidonem. Już na wstępie warto podkreślić, że taka taktyka jest jak najbardziej warta naśladowania, ponieważ świadczy o tym, że zależy im na dobrym stanie własnego zdrowia. Nie jest bowiem tajemnicą poliszynela to, że podczas intensywnego treningu pocimy się, co jest całkowicie normalną reakcją organizmu na podwyższenie temperatury ciała. Wraz z potem tracimy jednakże nie tylko wodę, ale również cenne składniki mineralne, których nieregularnie uzupełniane może doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

Jak więc zadbać o ich odpowiedni poziom i co pić podczas treningu siłowego, aby utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu? Spożywanie przypadkowych napojów bynajmniej nie jest prawidłową praktyką.

Napój na trening: jaki jest najlepszy?

W tym przypadku możemy mówić o aż 3 możliwościach:

Wodzie mineralnej

Kto powinien sięgać po mineralną wodę podczas treningu? Wbrew pozorom nie wszyscy chętni, gdyż ten rodzaj wody zalecany jest wyłącznie osobom, które nie wykonują intensywnych ćwiczeń interwałowych oraz tym, których trening nie trwa dłużej niżeli godzinę. Woda mineralna, jak sama nazwa wskazuje, bogata jest w minerały – ich poziom jest nawet do 5 razy wyższy niż wodzie źródlanej.

Zabierając ze sobą wodę mineralną na trening należy pamiętać, że dzieli się ona na kilka rodzajów:

– wodę bardzo niskozmineralizowaną;

– wodę niskozmineralizowaną;

– wodę średniozmineralizowaną;

wodę wysokozmineralizowaną;

Na miano najlepszej wody podczas treningu zdecydowanie zasługuje woda średniozmineralizowana, gdyż to właśnie ona zawiera optymalną dawkę wapnia, wodorowęglanów, siarczanów oraz magnezu.

Napoju izotonicznym

Izotonik na trening? Czemu nie! To doskonały wybór zwłaszcza dla tych, którzy decydują się na dłuższą aktywność na o niezmiennie wysokiej intensywności, a także amatorów i profesjonalnych sportowców, którym niestraszny jest nawet największy upał.

Izotonik podczas treningu nie tylko uzupełnia poziom wody w organizmie, ale też składników mineralnych, które odpowiedzialne są za utrzymanie równowagi elektrolitowej. Dodatkowym atutem tego rodzaju napoju jest fakt, że izotonik na trening dostarcza dawkę węglowodanów, które z kolei zabezpieczają zasoby glikogenu. Jeżeli jak dotąd stroniłeś raczej od picia izotoniku po treningu czy też  w trakcie jego trwania z uwagi na obecność cukrów prostych, które mogłyby zniweczyć Twoje starania o zgrabną sylwetkę, to na pewno ucieszy Cię fakt, że zostają one wchłonięte i bynajmniej nie obciążają układu trawiennego.

Czy woda źródlana może być napojem na trening?

Choć jest łatwo dostępna i to właśnie tego rodzaju wodę spożywamy zazwyczaj na co dzień, to osoby regularnie uprawiające daną aktywność fizyczną powinny raczej zrezygnować z jej picia podczas ćwiczeń. Owszem, jest ona szybko wchłaniana przez ludzki organizm jednak jej skład pozostawia wiele do życzenia pod kątem zawartości składników mineralnych…