Portal kulturystyczny MrOlympia.pl » Co to jest Mr. Olympia?

Co to jest Mr. Olympia?

Co to jest Mr. Olympia?

Mr. Olympia to najsłynniejsze i najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne na świecie. Odbywają się od 1965 roku i są organizowane przez International Federation od Body Builders (IFBB). Początkowo w ramach promocji kulturystki zawody odbywały się w różnych krajach, od 1993 roku są rozgrywane w USA.

Początki zawodów Mr. Olympia

Trudno o bardziej przełomowe wydarzenie w historii światowej kulturystyki i bodybuildingu.  Datę 18 września 1965 roku pamiętają wszyscy miłośnicy tej dyscypliny. To właśnie wtedy IFBB (International Federation of BodyBuilding and Fitness) pod wodzą Joe i Bena Weiderów zorganizowała pierwsze zawody Mr. Olympia. Impreza w błyskawicznym tempie urosła do rangi najbardziej prestiżowego eventu na świecie, stając się odpowiednikiem mistrzostw świata dla zawodowych kulturystów.

Jak wyglądało środowisko kulturystyki przed zorganizowaniem pierwszych zawodów Mr. Olympia? W latach 60. ubiegłego wieku miłośnicy dyscypliny skupiali się wokół trzech głównych federacji – wspomnianej IFBB, a także NABBA (National Amateur Body-Builders Association) oraz AAU (Amateur Athletic Union). Sytuacja była dość skomplikowana, gdyż każda z federacji organizowała swoje własne… mistrzostwa świata. By zaradzić ciągłym podziałom, Ben Weiderow postanowił stworzyć wspólne mistrzostwa, w których będą mogli wziąć udział zawodnicy wszystkich federacji.

Mr. Olympia 2015 i 2016

Trzeba przyznać, iż zawody Mr. Olympia – zarówno w 2015, jak i 2016 roku, obfitowały w bardzo wiele interesujących wydarzeń. Co prawda zwycięscy w poszczególnych kategoriach są doskonale znani wszystkim osobom zainteresowanym body buildingiem, a więc pod tym względem nie było zbyt wielkiego zaskoczenia, ale jednak można śmiało powiedzieć, że jeżeli ktoś oglądał zawody Mr Olympia na żywo, w telewizji albo w Internecie, to z całą pewnością nie mógł czuć się zawiedziony. Wydać wyraźnie, iż organizatorzy zawodów robią wszystko co w ich mocy, aby wszystko było ciekawe. W poprzednich latach było pod tym względem bardzo różnie, ale teraz jest naprawdę bardzo dobrze.

Pozostaje zadać sobie kilka pytań na temat przyszłości kulturystyki i generalnie zawodów Mr Olympia. Czy będzie jeszcze bardziej interesująco. Czy nadejdą nowi kulturyści, którzy zaczną wygrywać zawody, a o których na dzień dzisiejszy nie wiemy zbyt dużo? To są takie podstawowe pytania, na które ciężko w tym momencie odpowiedzieć, ale jednak można śmiało powiedzieć, że jeżeli dyscyplina będzie tak się rozwijała, to nie powinniśmy narzekać zbytnio. Jedno jest pewne – Phil Heath to legenda kulturystyki, wspaniały facet! Jeden z takich ludzi w świecie kulturystyki, o których chyba nigdy nie zapomnimy.

Zobacz artykuł o zawodach Mr. Olympia 2016.

 

arnoldijoe - Co to jest Mr. Olympia?.
Joe Weider i Arnold Schwarzenegger

Przed powstaniem Mr. Olympia najbardziej prestiżowymi zawodami dla kulturystów były Mr. World, Mr. Unvierse i Mr. America. Federacje organizujące te wydarzenia uznały, że należy zakazać ponownego startu osobom, które zdobyły już tytuł mistrza. Regułę tłumaczono dbałością o prawidłowy rozwój dyscypliny, dlatego odpowiedni zapis trafił do regulaminów. Zasadę zniósł dopiero Ben Weider, pozwalając zwycięzcom Mr. Olympia startować w kolejnych latach i bronić zdobytego trofeum.

Zmiany w regulaminie okazały się strzałem w dziesiątkę – zawody Mr. Olympia z roku na rok zyskiwały na popularności. Dodatkową zachętą do startowania w wydarzeniu była wysoka pula nagród. Do 1975 roku nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca było 1000 dolarów. Jako pierwszy otrzymał je Larry Scott. W późniejszym czasie kwotę podniesiono do 2500 dolarów za wygraną. Z roku na rok stawka stawała się coraz bardziej atrakcyjna – w latach 90. było to już 100 000 dolarów, a w roku 2015 Phil Heath (zdobywca pierwszego miejsca) otrzymał już… 275 000 dolarów!

Skąd wzięła się nazwa popularnych zawodów? Co ciekawe, na łamach magazynu Muscle Builder rozpisano do tego celu specjalny konkurs. Inną ciekawostką ze świata kulturystyki jest fakt, że od 1965 do 1992 roku zawody Mr. Olympia organizowano w różnych miejscach na świecie, jednak decyzją organizatorów wydarzenie przeniesiono na stałe do Stanów Zjednoczonych, a od roku 1999 po dziś dzień jedynym słusznym miejscem organizowania zawodów jest Las Vegas.

bodybuilders - Co to jest Mr. Olympia?.

Całkowita historia zawodów

Aby zapoznać się z całkowitą historią zawodów Mr. Olympia zapraszamy na podstronę Historia zawodów.

Kto kwalifikuje się do Mr. Olympia

Start w zawodach Mr. Olympia sam w sobie jest już niesamowitym osiągnięciem i wielkim marzeniem dla wielu kulturystów. Jednak nie każdy może dostąpić
zaszczytu wyjścia na scenę we wrześniu w Las Vegas. Do tych prestiżowych zawodów kwalifikują się:

  •     zwycięzcy poprzednich zawodów Mr. Olympia
  •     sześciu czołowych zawodników zeszłorocznych Mr. Olympia
  •     sześciu czołowych zawodników tegorocznych Arnold Classic
  •     pięciu czołowych zawodników tegorocznych New York Pro
  •     trzech czołowych zawodników z każdych innych profesjonalnych zawodów IFBB
  •     zwycięzca zawodów Masters Professional World Championships
  •     zawodnicy(5), którzy uzyskali najwyższą ilość punktów
  •     dodatkowa osoba dopuszczona przez organizatora

Rekordziści Mr. Olympia

Rekord największej ilości zwycięstw w zawodach obecnie utrzymywany jest przez dwóch zawodników – Ronniego Colemana, który startował w latache
1998 – 2005 oraz Lee Haneya, startującego w latach 1984 – 1991 i wynosi on 8 zwycięstw. Drugie miejsce na liście zajmuje Arnold Schwarzenegger, z
dorobkiem siedmiu zwycięstw, trzecie Dorian Yates, z sześcioma zwycięstwami. Co ciekawe Arnold Schwarzenegger, Jay Cutler i Franco Columbu, są jedynymi
kulturystami, którzy zdobyli tytuł Mr. Olympia, następnie stracili go i ponownie zdobyli, chociaż powrót na scenę Arnolda i zwycięstwo w 1980 roku wzbudza
wiele kontrowersji i przez wielu kulturystów jest uważane za nieuczciwe.

bodybuilders2 - Co to jest Mr. Olympia?.