//Rolowanie mięśni – co daje?

Rolowanie mięśni – co daje?

Czy wiesz, że za pomocą prostego i lekkiego sprzętu jesteś w stanie raz na zawsze pozbyć się bolesnych dolegliwości związanych z przeciążeniem oraz nadwyrężeniem mięśni powstałym na skutek treningu lub wykonywania codziennych obowiązków? To nie żart, a technika, która zyskuje sobie coraz większe grono sympatyków.

O czym mowa? Oczywiście o rolowaniu mięśni, którego liczne zalety podkreślają m.in. fizjoterapeuci na co dzień współpracujący z najsłynniejszymi sportowcami.

Co to jest rolowanie mięśni?

Pojęciem tym określa się specyficzną formę rozluźniania oraz regeneracji mięśni, którą wykonuje się z pomocą specjalnych akcesoriów, takich jak chociażby piłeczka do rolowania. Jest to więc sposób na regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym, dzięki któremu jest on nie tylko znacznie bardziej wydajny i gotowy na kolejne wyzwania, ale również mniej podatny na ewentualne kontuzje wynikające np. z jego przeciążenia.

Autoregeneracyjny, bezinwazyjny zabieg jakim jest rolowanie mięśni może być wykonywany zarówno w gabinecie fizjoterapii, jak i na sali treningowej po zakończeniu ćwiczeń, a także w domowym zaciszu, ponieważ nie jest on zbyt skomplikowany i poradzi sobie z nim nawet osoba nie posiadająca dużego doświadczenia.

Jakie efekty zapewnia rolowanie pleców oraz innych części ciała?

Mimo, że wielu pasjonatów aktywności fizycznej wciąż podchodzi do rolowania z rezerwą, to fakty mówią same za siebie – tego rodzaju regeneracja mięśni przynosi wiele korzyści zarówno dla samopoczucia, jak i zdrowia.

Dzięki rolowaniu nóg, pleców oraz innych partii jesteśmy w stanie:

  • zredukować nadmierne napięcie w ciele i je rozluźnić
  • uelastycznić powięzi oraz mięśnie, a także je odżywić i dotlenić
  • zlikwidować zastoje w tkankach i poprawić ślizg pomiędzy poszczególnymi powięziami
  • rozmasować zgrubienia powstające w układzie mięśniowym na skutek przeciążeń
  • efektywnie pobudzić produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się ujędrniona, uelastyczniona i odmłodzona
  • zlikwidować zakwasy po intensywnym treningu

Rolowanie jest zalecane nie tylko profesjonalnym sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, ale również  tym, którzy odczuwają bolesne napięcia w ciele będące skutkiem np. wykonywania pracy siedzącej, nadmiernego stresu czy też gorszego samopoczucia.

Jak się rolować?

Jednakże aby móc cieszyć się wszystkimi, wspomnianymi wcześniej efektami trzeba przyłożyć szczególną wagę do prawidłowej techniki rolowania mięśni, gdyż w przeciwnym razie całe starania pójdą na marne.

Jak się rolować? Przygodę z rolowaniem warto rozpocząć od… rozgrzewki przed treningiem. Dzięki temu mięsnie zostaną rozgrzane i przygotowane na zbliżający się wysiłek, a także poprawi się ich ukrwienie. Wystarczy podłożyć wałek do rolowania pod wybraną partię mięśni, a następnie masować całość przez ok. 8-10 powtórzeń (2-3 powtórzenia w przypadku rollerów z wypustkami), pamiętając jednak o tym by czynność ta nie trwała dłużej niż 30 sekund.

Rolując mięśnie warto jest także mieć na względzie fakt, że czynność ta musi być odczuwalna, ale jednocześnie niezbyt bolesna, ponieważ wówczas organizm może zareagować na tego typu bodziec jeszcze większym spięciem, a tego nie chcemy…  

Najlepsze akcesoria do rolowania mięśni – sprawdź co polecamy

Jakie akcesorium sprawdza się najlepiej podczas rolowania mięśni? W tym przypadku naprawdę jest w czym wybierać, bowiem na rynku znaleźć można:

  • piłeczki do rolowania – ze względu na niewielkie rozmiary oraz specyficzny kształt doskonale sprawdzają się przy masowaniu stóp lub/i dłoni
  • wałki gładkie – dostępne zarówno w twardej, jak i miękkiej wersji, które jak sama nazwa wskazują posiadają całkowicie gładką powierzchnię; zalecane są one do stosowania przez osoby o znikomej aktywności fizycznej, które chcą się pozbyć np. bólu kręgosłupa
  • wałki z wypustkami – dzięki zastosowaniu wypustek umożliwiają one dogłębny masaż poszczególnych mięśni i z tego też względu są one idealne dla osób odczuwających mocne napięcie i spięcie ciała, a także zmagających się z silnymi bólami
  • długie wałki do rolowania – uniwersalne wałki przeznaczone do masażu całego ciała
  • krótkie wałki do rolowania – dedykowane do masażu poszczególnych części ciała np. ramion, karku oraz ud