//Skutki uboczne sterydów

Skutki uboczne sterydów

Stosowanie sterydów może być bardzo groźne dla zdrowia, ponieważ wiąże się to z wieloma działaniami ubocznymi. A co najważniejsze, wszelkie komplikacje mogą pojawić się nie tylko w czasie przyjmowania środków sterydowych, ale również kilka lat od po ich odstawieniu.

Sterydy a wątroba

Wątroba jest największym i najważniejszym gruczołem w ludzkim organizmie. Stanowi ośrodek przemiany materii, jest odpowiedzialna za wydzielanie niezbędnej do trawienia tłuszczów żółć oraz zajmuje się regulacją przemiany białek i cukrów. Istotnym zadaniem wątroby jest także dezaktywowanie zagrażających organizmowi substancji. A do nich można zaliczyć właśnie sterydy, których długie i regularne przyjmowanie może doprowadzić do nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby.

Nadciśnienie tętnicze

Przyjmowanie sterydów wiąże się z szybkim przyrostem masy mięśniowej, co z kolei wywołuje znaczące obciążenie serca. Krew staje się gęstsza i jest jej trudniej płynąć przez naczynia krwionośnie. To w efekcie powoduje cięższą pracę serca. Kiedy odstawi się sterydy, praca serca wraca do normy. Jednak w przypadku przyjmowania dużych ilości środków sterydowych istnieje możliwość powstania nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym.

Agresja po sterydach

Testosteron decyduje o tym, że często to mężczyźni są bardziej agresywni niż kobiety, u których hormon ten jest produkowany w bardzo małej ilości. Przyjmowanie sterydów charakteryzujących się intensywnym działaniem androgennym może zwiększyć poziom agresji u przyjmującego tego rodzaju środki. Z jednej strony pomaga to w przeprowadzaniu ostrzejszych treningów, a z drugiej strony może zakłócać relacje społeczne. Istotne jest, by w przypadku przesadnej agresji przerywać zażywanie leków w sposób łagodny i stopniowy. Nagłe zaprzestanie przyjmowania środków może doprowadzić do głębokiej depresji.

Wpływ sterydów na tkankę łączną

Negatywne działanie sterydów często opisywane jest w pracach naukowych. W kwestii wpływu steroidów na tkankę łączną nie powstało jeszcze zbyt wiele takich opracowań, ale sporo wniosków można wyciągnąć na podstawie doświadczeń kulturystów, którzy zażywali anaboliki i potwierdzają, że proces ten przekłada się na częstsze kontuzje tkanki łącznej. Na tego typu urazy narażeni są szczególnie początkujący kulturyści, których tkanka łączna nie jest jeszcze przygotowana na zbyt duże obciążenia.

Bóle stawowe

Choć zażywający sterydy rzadko narzekają na związane z przyjmowaniem tych środków problemy ze stawami, efekty uboczne najczęściej występują po odstawieniu steroidów. Po przerwaniu „terapii” stawy stają sztywniejsze i narażone na ból. Jeszcze nie odkryto naukowej przyczyny takich skutków ubocznych, ale wiele badań wskazuje na to, że największy wpływ na powstanie tych objawów ma ujemny bilans azotowy.

Inne skutki uboczne związane z przyjmowanie sterydów

Po odstawieniu steroidów organizm ma trudności z przywróceniem w organizmie równowagi hormonalnej. W wyniku przyjmowania dużych ilości sterydów organizm traci dużo białka, co wpływa na zaburzoną regenerację. Kiedy odstawimy sterydy, możemy mieć problemy z dłuższym i intensywniejszym treningiem. Może to wpłynąć na utratę wagi oraz zwiększoną podatność na infekcje. Dlatego ogromne znaczenie ma odpoczynek fizyczny i psychiczny. Warto zmniejszyć liczbę oraz intensywność treningów, dając szansę naszemu ustrojowi na dojście do prawidłowego stanu funkcjonowania.