shawncontest - Shawn Rhoden. biografie

Shawn Rhoden

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Shawn „Flexatron” Rhoden

Urodzony 2 kwietnia 1975 roku na Jamajce. W 1990 roku przeprowadził się do Maryland w Stanach Zjednoczonych, przez co dziś jest jamajsko-amerykańskim kulturystą.

Biografia kulturystyczna

Shawn zaczął swoją karierę w 1992 roku, czyli dwa lata po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Na jego decyzję wpłynął były mistrz Mr. Universe – Yohnnie Shambourger, który przekonał młodego Shawna, by ten zajął się kulturystyką. Rhoden mimo sporych sukcesów w osiąganiu wymarzonej sylwetki spotkał się z wieloma problemami. Jednym z nich była operacja wycięcia 9 ścięgien z prawej ręki, której poddał się w 1993 roku. Prognozy lekarzy brzmiały tragicznie, gdyż przewidywali oni, że zawodnik nigdy nie odzyska pełnej sprawności i uprawianie przez niego sportów siłowych nie będzie możliwe. Ponadto medycy uprzedzali, że jeśli będzie nadwyrężał prawą rękę, może nieodwracalnie uszkodzić ramię. Rhoden nie poddał się, nadal intensywnie trenował, a rok później zwyciężył na zawodach Natural Classic. Innym przykrym wydarzeniem w jego życiu była śmierć ojca, który zawsze go motywował do działania i był jedną z najważniejszych dla niego osób. Ojciec zmarł na raka w 2002 roku, co doprowadziła Rhodena do depresji i nadużywania alkoholu. Do treningów powrócił dopiero po siedmiu latach, a przywrócenie dawnej formy nie należało do najłatwiejszych zadań po tak długiej przerwie i wieloletniemu wyniszczaniu organizmu przez alkohol. Shawn jest jednak dowodem na to, że jeśli czegoś się bardzo pragnie, to za sprawą olbrzymiego nakładu pracy można to osiągnąć. W 2009 roku pokazał, że nadal jest w grze i wygrał zawody IFBB North American Championships w wadze ciężkiej.

Shawn Rhoden Steroid Cycle - Shawn Rhoden. biografie

Debiut w Mr. Olympia

Na prestiżowych zawodach Mr. Olympia debiutował w 2011 roku. Zajął wtedy 11 miejsce. W kolejnym roku znów dostał się na zawody w Las Vegas, zajmując trzecie miejsce w kwalifikacjach. Tym razem jego występ na scenie zakończył się trzecim miejscem. W 2012 roku Rhoden zwyciężył na zawodach Arnold Classic i zajął pierwsze miejsce w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Ten rok można z pewnością uznać za jeden z najlepszych, jeśli chodzi o kulturystyczną karierę tego zawodnika. Kolejny rok był związany z wieloma podróżami, które wynikały z kontraktu ze sponsorem Shawna. Na Mr. Olympia 2013 „Flexatron” zajął czwarte miejsce. Ważnym momentem w działalności tego kulturysty okazały się zawody Mr. Olympia 2016, gdzie stanął na podium jako drugi. Obecność w pierwszej piątce sprawiła, że nie musi walczyć o punkty, by pokazać się na scenie w Las Vegas podczas tegorocznego Olympia Weekend, który odbędzie się w dniach 14-17 września.