mens physique olympia 760x490 - Men’s Physique. o-zawodach, body-building

Men’s Physique

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stworzona w 2012 roku dywizja Men’s Physique to dziś jedna z najbardziej popularnych kategorii kulturystycznych wchodzących w skład oficjalnych sportów IFBB. Zawodnicy walczący o tytuł mistrza dywizji, Men’s Physique Olympia, stają do walki w jednej z sześciu kategorii określanych na podstawie wzrostu. Choć ich masa mięśniowa nie jest tak imponująca, jak w przypadku Mr. Olympia, praca jaką należy włożyć w osiągnięcie mistrzostwa jest równie wyczerpująca.

Główne założenia

Mężczyźni walczący o miano mistrza dywizji Men’s Physique nie są kulturystami na miarę Mr. Olympia. Ich trening jest oczywiście oparty na budowaniu masy mięśniowej i podnoszeniu ciężarów, jednak nie rozmiar mięśni ma tu największe znaczenie. Zawodnicy tej specyficznej dywizji dbają o to, by ich sylwetka była estetyczna, przyjemna dla widza i przede wszystkim sprawna ruchowo. Dodatkowymi atutami każdego sportowca tej klasy są nienaganna prezencja, charyzma i pewność siebie, którą emanują ze sceny podczas zawodów.

Klasyfikacja zawodników

W przeciwieństwie do dywizji Open Olympia, zawodnicy Men’s Physique startują w zawodach podzielonych na sześć kategorii: 170 cm, 173 cm, 176 cm, 179 cm, 182 cm oraz powyżej 182 cm. To dzięki temu podziałowi zawodnicy unikają problemów, z którymi od dawna borykali się kulturyści dywizji Open Olympia – faworyzowaniem zawodników większych i cięższych. W 2016 roku IFBB przedstawiła dodatkową kategorię, nazwaną Men’s Physique Open Olympia, która pozwala na rozbudowanie masy mięśniowej ponad oficjalne wymagania podstawowych kategorii sportu. Uważa się, że to jeden z najbardziej sprawiedliwych podziałów istniejących obecnie w świecie kulturystyki.