Lee Haney

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Lee “Total-Lee Awesome” Haney

Urodzony 11 listopada 1959 roku, w Spartanburg, w Południowej Karolinie.

Zdobywca tytułu Mr. Olympia w latach: 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991.

Lee Haney (wraz z Ronnie Colemanem) jest rekordzistą pod względem największej ilości wygranych na zawodach Mr. Olympia.

Lee Haney - Lee Haney. biografie

Wczesne lata i życie prywatne

Dorastał w biednej chrześcijańskiej rodzinie w niewielkim (około 300 mieszkańców) mieście Whitestone, położonym niedaleko Spartanburg. W dzieciństwie interesował się fantastycznymi bohaterami jak Herkules, czy Samson, co wpłynęło na jego chęć budowania mięśni i zdobywania wiedzy w zakresie rozwoju własnej sylwetki. Mając 12 lat otrzymał od rodziców pod choinkę ciężary do ćwiczeń. Pierwsze treningi rozpoczął z poradnikiem Charles Atlas Weight Training. Był wielkim fanem kulturysty Robbiego Robinsona, Toma Platza i Mike Katza.

Dwa lata po otrzymaniu prezentu świątecznego, będąc w wieku 14 lat został zauważony przez szkolnego trenera, który stwierdził, że Lee ma dobrze zbudowaną sylwetkę i zaproponował mu wstąpienie do drużyny football-owej. Wtedy też zainteresował się innymi dyscyplinami sporty, między innymi koszykówką, jednak mimo tego, jak sam mówi, podnoszenie ciężarów zawsze było na pierwszym miejscu.

W pierwszych zawodach wystartował już w wieku 16 lat, z pomocą trenera poznanego w Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Miejskiej.

W trakcie studiów Lee stwierdził, że chce skupić się wyłącznie na kulturystyce, rezygnując z innych sportów. Zwrócił się o pomoc do swojego byłego wychowawcy, mówiąc, że obawia się, że nie będzie w stanie poradzić sobie finansowo, bez stypendium za grę w football. Z pomocą trenera i bliskich osób udało się sprawić by Lee Haney mógł trenować kulturystykę oraz studiować i nie musiał skupiać się na innych dyscyplinach sportu.

Ukończył uniwersytet Southern Methodist University na kierunku psychologii dziecięcej.

W wieku 19 lat wygrał swoje pierwsze zawody, zdobywając tytuł Mr. America juniorów.

Mimo tego, że sam jest uważany za legendę kulturystyki, Lee bardzo uprzejmie i z wielkim szacunkiem wypowiada się o innych kulturystach.

Jest żonaty z Fayette County, ma dwoje dzieci – syna Joshue i córkę Olympie.

Biografia kulturystyczna

W 1982 roku zwyciężył na mistrzostwach świata amatorów federacji IFBB – World Amateur Championships (wcześniej IFBB Mr. Unvierse), w kategorii ciężkiej oraz open, dzięki czemu zdobył kartę zawodowca i kwalifikację do zawodów Mr. Olympia.

1983 rok to pierwszy start Lee Haneya na zawodach Mr. Olympia, i trzecie miejsce za Samirem Bannoutem i Mohamedem El Makkawym.

W roku 1984, w Nowym Jorku, Lee zdobył tytuł Mr. Olympia, wygrywając 50 000 dolarów. Pokonał Mohameda Makkawy i Jusupa Wilkosza. Przez kolejne siedem lat Lee nieprzerwanie rządził na na Olympii, do roku 1992, kiedy zrezygnował ze startu, a pierwsze miejsce przypadło Dorianowi Yatesowi.

Inne aktywności kulturystyczne

W 1990 roku był trenerem kulturystycznym Evandera Holyfielda, pomagając mu rozwinąć masę mięśniową i zwiększyć wagę do kategorii ciężkiej.

Po wycofaniu się ze startów w zawodach, w 1991 roku, jednak nie z kulturystyki. Otworzył sieć siłowni w Atlancie, pod nazwą Animal Kingdom. Dodatkowo Lee firmuje swoim nazwiskiem linię produktów dietetycznych Lifestyle Challenge Kit, przeznaczoną dla amatorów oraz Mass Gain Kit, sugerowaną dla kulturystów wyczynowych.

W 1998 roku prezydent Bill Clinton mianował Haneya szefem Prezydenckiej Rady Sprawności Fizycznej i Sportu (na miejsce Arnolda Schwarzeneggera), funkcję tę pełnił do roku 2002.

Lee miał swój własny program w stacji telewizyjnej – TotaLee Fit with Lee Haney.

Jest autorem dwóch książek o kulturystyce: Total Lee Awesome i Ultimate Bodybuilding.

Plan treningowy Lee Haneya

Sprawdź plan treningowy Lee Haneya.