Portal kulturystyczny MrOlympia.pl » Blog » Kulturystyka vs Crossfit
pexels photo 685531 760x490 - Kulturystyka vs Crossfit. body-building

Kulturystyka vs Crossfit

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kulturystyka i crossfit to dwa sporty siłowe. Pierwszy cieszy się popularnością od wielu lat, drugi zdobywa coraz większe grono fanów w ostatnich latach. Ogromne zainteresowanie crossfitem często budzi dezaprobatę wśród sympatyków „tradycyjnych” siłaczy. Czym różnią się te dwie dyscypliny i czy któraś z nich naprawdę jest lepsza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Kulturystyka i crossfit – historia w pigułce

Kulturystyka jest zdecydowanie starszą dyscypliną sportową niż crossfit. Wywodzi się ona z ćwiczeń wykonywanych przez siłaczy i zapaśników w drugiej połowie XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej formy tego sportu uważany jest Eugen Sandow. Niemiecki siłacz brał udział w pokazach cyrkowych na arenach różnych krajów na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka przybrała miano dyscypliny sportowej pod koniec lat 40. XX wieku. Spory wpływ mieli na to bracia – Ben oraz Joe Weiderowie. To właśnie oni byli założycielami powstałej w 1946 roku Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitnessu, IFBB (International Federation od Bodybuilding and Fitness). Jedną z najsłynniejszych postaci w historii kulturystyki jest Arnold Schwarzenegger, którego kulturystyczną działalność znają nawet osoby na co dzień nie zajmujące się tym rodzajem aktywności fizycznej. Słynny Austriak ma na swoim koncie siedem tytułów Mr. Olympia oraz pięć tytułów Mister Universe. Był też wielokrotnym laureatem w konkursach Mister World, Mister Europe i Mister International.

Crossfit narodził się w 2001 roku za sprawą Grega Glassmana, który wykorzystywał ten program do szkolenia kalifornijskich policjantów. W późniejszym czasie program ćwiczeń zaczął również funkcjonować wśród marines, strażaków oraz żołnierzy amerykańskiej armii. Crossfit przynosi bardzo dobre rezultaty, co wpłynęło na jego popularność w różnych zakątkach świata.

Kulturystyka i crossfit – różnice

Na pierwszy rzut oka kulturystyka i crossfit wydają się do siebie bardzo podobne. W obu przypadkach sportowcy wykorzystują swoją siłę i korzystają z tak zwanych wolnych ciężarów, wykonując nawet zbliżone ćwiczenia. Jednak w miarę przyglądania się tym dwóm sportom siłowym zauważyć można, że są to dwa całkowicie inne światy. Główna różnica między kulturystyką a crossfitem polega na intensywności wykonywanych ćwiczeń. Można się o tym przekonać na przykładzie biegu na dystansie dwóch kilometrów. Trenującemu kulturystykę pokonanie takiej trasy może zająć 12 minut, a zajmującemu się crossfitem osiem minut. Mimo podobieństw treningów, są one nastawione na inne rezultaty. W kulturystyce często nacisk kładzie się na większe ciężary, a w crossficie na intensywność treningu.

Kulturyści wolą trening charakteryzujący się precyzją. Każde ćwiczenie składa się zazwyczaj z kilku powtórzeń. Jeśli chodzi o trening kardio kulturysty, to zazwyczaj wystarcza 20 minut na bieżni, rowerze czy orbitreku. Co ważne, puls kulturysty w czasie oraz po treningu nie jest tak wysoki, jak puls zawodnika crossfitowego. Trening kulturysty najczęściej mieście się w przedziale 1,5-2 godziny, natomiast crossfiterzy ćwiczą przeciętnie od 30 do 60 minut. Podane informacje to jednak pewnego rodzaju uogólnienia, ponieważ można się spotkać ze znacznie wyższą intensywnością treningów kulturystycznych.

Porównując sylwetki kulturystów i trenujących crossfit, można łatwo dostrzec, że ci pierwsi mają większą masę mięśniową, bo na ten cel jest nastawiony ich trening.