zawody mrolympia kategoria 212

Kategoria 212

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Tytuł Mr. Olympia to najbardziej prestiżowa nagroda kulturystyczna na świecie. Stworzone przez Joe Weidera zawody miały na celu kultywowanie pięknie wyrzeźbionej sylwetki i w przeciwieństwie do mistrzostw organizowanych przez konkurencyjne federacje jako pierwsze pozwoliły zawodnikom na wielokrotne zdobywanie tytułu mistrza. Twórca nie przypuszczał jednak, że w przeciągu 40 lat specyfika budowy ciała kulturysty zmieni się tak drastycznie. Stworzenie odrębnych kategorii wagowych dla zawodników okazało się być jedyną słuszną drogą do utrzymania zasad fair play w sporcie.

Faworyzowanie gigantów

Pretendenci do tytułu Mr. Olympia zmagali się od dłuższego czasu z wyraźnie panującą tendencją – jury zdawało się faworyzować zawodników wyższych, o znacznie większej powierzchni mięśniowej, a co za tym idzie, lepszych możliwościach rozwoju ciała. Federacja IFBB nie mogła patrzeć obojętnie na prośby niższych, słabszych zawodników i postanowiła ostatecznie zwiększyć szanse uczestników, którzy do tej pory byli jedynie tłem dla prawdziwych gwiazd kulturystyki. Stworzenie kategorii wagowej 212 spotkało się z pozytywnym odbiorem profesjonalistów, a same zawody są obecnie równie istotne, co kategoria open.

Magiczna liczba 212

Głównym ograniczeniem, z jakim spotykają się zawodnicy biorący udział w mistrzostwach w kategorii 212 Olympia jest waga, która w tym wypadku nie może przekroczyć 96 kilogramów, czyli 212 lbs. Pozostałe zasady uczestnictwa nie różnią się niczym od tych znanych z kategorii open. Zawodnicy dążą do osiągnięcia maksymalnej możliwej masy mięśniowej, minimalnej tkanki tłuszczowej i zawartości wody w organizmie, zachowując przy tym równowagę i harmonię budowy ciała. Zwycięstwa otrzymuje miano Mr. Olympia 212 i zachowuje prawo do startu w kolejnych edycjach mistrzostw.