mrolympia psyhiqe 760x490 - Classic Physique. o-zawodach, body-building

Classic Physique

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Classic Physique, czyli sylwetka klasyczna. Nazwa będąca dotąd synonimem estetycznego wyglądu kulturystów minionej epoki została w 2016 roku ostatecznie zaakceptowana jako jedna ze stałych dywizji federacji NPC, czyli Amatorskiej Federacji Kulturystycznej Stanów Zjednoczonych. Na czym polegają zawody Classic Physique i dlaczego są tak istotne w świecie kulturystów?

Kulturystyka ekstremalna

Federacja NPC jest obecnie oficjalnym kwalifikatorem do IFBB, czyli profesjonalnej i międzynarodowej federacji kulturystów. Dla amatorów jest ona zatem istotnym krokiem w drodze do światowej kariery i sławy. Skąd jednak potrzeba tworzenia nowej kategorii zawodów w klasie amatorskiej? Okazuje się, że jej powstanie jest odpowiedzią na potrzeby fanów sportu, którzy dostrzegli ogromną lukę pomiędzy klasyczną męską sylwetką a promowaną przez IFBB kulturystyką ekstremalną.

Męski ideał

Jeden z przedstawicieli IFBB, Jim Manion, wypowiada się o nowej kategorii bardzo pozytywnie. „Klasyczna sylwetka to dywizja dla zawodników, którzy chcą rozwinąć swoją muskulaturę poza męską sylwetkę, jednak nie chcą przekraczać pewnych granic i startować w dywizji kulturystycznej. Ten sport nieustannie ewoluuje. Zawodnicy znajdują coraz to nowe metody ekspresji swoich dążeń i ideałów. Klasyczna sylwetka będzie kładła nacisk na promocję takich atrybutów jak proporcje, symetria, odpowiednie ukształtowanie i wąska talia. W skrócie, będzie chodzić o estetykę i odpowiednią kondycję fizyczną”.

Mówi się, że Classic Physique stanie się dywizją idealną dla mężczyzn, którzy dążą do nieco silniej zbudowanej sylwetki supermodela. Jest w tym mnóstwo prawdy. Kanony estetyki, zarówno w życiu codziennym jak i sporcie zmieniają się nieustannie. To, że profesjonalne federacje odpowiadają na panujące trendy pokazuje, iż nawet sport nie może sztywno trzymać się ustalonych pierwotnie zasad i obojętnie spoglądać na świat zewnętrzny.