Chris Dickerson

[Głosów:1    Średnia:4/5]

Chris Dickerson

Właściwie Henri Christophe Dickerson, urodzony 25 sierpnia 1939 roku w Montgomery, w stanie Alabama.

Zdobywca tytułu Mr. Olympia w roku: 1982.

dickerson 199x300 - Chris Dickerson. biografie

Wczesne lata i życie prywatne

Syn adwokat Mahali Ashley Dickerson i Henry’ego Dickersona. Najmłodszy z trojga rodzeństwa, ma dwóch braci Alfreda i Johna.

Studiował aktorstwo i muzykę w Nowym Jorku, interesował się również tańcem i baletem.

Trenował z Billem Pearlem.

Chris Dickerson jest ujawnionym homoseksualistą (ujawnił się w latach siedemdziesiątych).

Obecnie mieszka na Florydzie, gdzie nadal trenuje, przeprowadza seminaria i prowadzi korespondencję z obecnymi zawodnikami.

Warto zwrócić uwagę na fakit, że bycie czarnoskórym, ujawnionym homoseksualistą w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych nie ułatwia zdobycia tytułu Mr. Olympia, który Chris mimo wszystko zdobył w 1982 roku, jednak nie obyło się bez wielu kontrowersji i dyskryminacji na innych zawodach.

Biografia kulturystyczna

W 1965 roku, w wieku 26 lat zajął trzecie miejsce na zawodach Mr. Long Beach. Rok później zwyciężył na zawodach Mr. Atlantic Coast, Mr. Eastern America i Junior Mr. USA, organizowanych przez federację AAU. Rok 1973 to tytuł Mr. Universe federacji NABBA oraz zwycięstwo na zawodach Pro Mr. America federacji WBBG.

W 1979 roku Chris Dickerson po raz pierwszy startuje na zawodach Mr. Olympia, zajmując czwarte miejsce w swojej kategorii. 1980 rok i start na Mr. Olympia to drugie miejsce dla Chrisa Dickersona, za Arnoldem Schwarzeneggerem. W tym samym roku Chris zwyciężył na zawodach Night of Champions pokonując między innymi Robbiego Robinsona i Roy Callendera.

1981 rok to kolejne drugie miejsce na zawodach Mr. Olympia dla Chrisa Dickersona. Wiele osób uważa, że nie dopuszczano go do pierwszego miejsca, z uwagi na jego kolor skóry oraz orientację seksualną. Chris jest bliski rezygnacji ze startów w zawodach, jednak decyduje nie poddać się i w 1982 roku zdobywa tytuł Mr. Olympia, zajmując pierwsze miejsce i zgarniając nagrodę w wysokości 25 000 dolarów.

Kolejny start na Mr. Olympia w 1984 roku przynosi Chrisowi odległe, 11 miejsce. Następnie Arnold Classic w 1990 to 8 miejsce dla Chrisa Dickersona.

Jego ostatni start w zawodach odbył się w roku 1994, na zawodach Mr. Olympia, w kategorii masters, gdzie zajął pierwsze miejsce.

Wywiad z Chrisem Dickersonem

Sprawdź wywiad z Chrisem Dickersonem.