Portal kulturystyczny MrOlympia.pl » Blog » BCAA w kulturystyce
vitamin b effervescent tablet supplement 760x490 - BCAA w kulturystyce. body-building

BCAA w kulturystyce

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BCAA od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety stosowanych przez kulturystów i wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Popularność BCAA wynika z wyjątkowych właściwości, jakie przypisuje się aminokwasom rozgałęzionym. Co najważniejsze, suplement może być przyjmowany zarówno przez zawodowych sportowców, jak i przez osoby ćwiczące czysto rekreacyjne. Dziś jednak przyjrzymy się zastosowaniu BCAA w kulturystyce.

Co to jest BCAA?

BCAA to akronim określenia branched-chain amino acid, oznaczającego aminokwasy rozgałęzione. Oznacza to, że kupując suplement oznaczony jako BCAA zamierzasz przyjmować leucynę, walinę oraz izoleucynę.

Kto może stosować BCAA?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem siłowym, przyjmowanie BCAA nie przyniesie ci takich korzyści, jakie można zauważyć u doświadczonych kulturystów, w przypadku których trening nabrał już odpowiednio wysokiej intensywności. Nie poznamy też maksimum możliwości BCAA w okresie budowania masy mięśniowej, ponieważ nadwyżka kalorii w diecie sprawia, że suplementacja BCAA nieznacząco wpływa na organizm. BCAA warto zalecić przede wszystkim tym, którzy naprawdę ciężko trenują. Aminokwasy rozgałęzione mają zbawienne właściwości w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzają się przy długotrwałych ćwiczeniach aerobowych oraz interwałowych.

Czy BCAA pomaga w budowaniu masy mięśniowej?

Na to, czy twoje mięśnie urosną, wpływ ma ogrom różnych czynników, o które trzeba zadbać. Największe znaczenie w budowaniu masy mięśniowej ma dieta oraz odpowiedni trening siłowy. BCAA samo w sobie nie zwiększa siły ani masy mięśniowej.

BCAA w czasie treningu

Choć BCAA nie zwiększa siły w bezpośredni sposób, może wpłynąć na jej zwiększenie podczas treningu. Intensywny trening wiąże się ze sporym wydatkiem energetycznym. Organizm, próbując sobie poradzi ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, korzysta z nagromadzonych pokładów węglowodanów, tłuszczów oraz aminokwasów rozgałęzionych. Z wielu badań i obserwacji wynika zatem, że skoro organizm wykorzystuje BCAA jako paliwo, spożywanie suplementu w czasie treningu może dodać sił do intensywniejszego treningu.

Zalety BCAA w kulturystyce

  • Poprawia zdolność regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku. Zalecana dawka wynosi min. 1 gram BCAA na każde 10 kilogramów masy ciała kulturysty. Niektórzy zawodnicy stosują też WPC, które również zawiera w składzie aminokwasy rozgałęzione.
  • Zmniejsza ból powysiłkowy, co udowadniają badania naukowe. Z obserwacji wynika, że suplementacja BCAA ponadto wspiera zdolności wysiłkowe, szczególnie w czasie treningu interwałowego.

Jakie BCAA wybrać?

Często na etykietach BCAA można zobaczyć pewne liczby. Oznaczenia typu 2:1:1 z początku mogą wydawać się czarną magią, jednak chodzi w nich o proporcje poszczególnych aminokwasów, czyli leucyny, izoleucyny oraz waliny. Najczęściej producenci stosują wspomniany już stosunek 2:1:1. Można się spotkać nawet z produktami, w których pierwsza liczba jest znacznie większa. Wynika to, że leucyna spośród innych aminokwasów rozgałęzionych odznacza się największą zdolnością inicjacji syntezy białek mięśniowych. Nie warto jednak kierować się zasadą, że im więcej tym lepiej, bowiem zaledwie kilka gramów standardowego suplementu ma w sobie wystarczającą ilość leucyny, by uzyskać optymalną odpowiedź anaboliczną.