Portal kulturystyczny MrOlympia.pl » Blog » Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Arnold “Austrian Oak” Schwarzenegger

Właściwie Arnold Alois Schwarzenegger. Urodzony 30 lipca 1947 roku w Thal. Jego kulturystyczne pseudonimy to Austrian Oak, Styrian Oak, Arnie i The Governator. Zdobywca tytułu Mr. Olympia w latach: 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1980. Zajmuje drugie miejsce w rankingu zawodników z największą ilością zwycięstw na Mr. Olympia. Arnold Schwarzenegger 1974 - Arnold Schwarzenegger. biografie

Wczesne lata i życie prywatne

Urodził się w wiosce Thal, niedaleko miejscowości Styrian, w Austrii. Jego ojciec, Gustav Schwarzenegger był policjantem, w trakcie Drugiej Wojny Światowej był w partii nazistowskiej. Związek z partią ojca Schwarzeneggera został wyciągnięty na światło dzienne w 2003 roku, podczas wyborów na gubernatora Kaliforni. W 1943 roku, po złapaniu malarii, Gustav został wycofany z frontu. W 1945 roku, w wieku 38 lat poślubił 23 letnią Aurelię. Rok później urodził się ich pierwszy syn Meinhard (zmarł w wypadku samochodowym 20 maja 1971 roku, był pod wpływem alkoholu). W 1947 roku na świat przyszedł Arnold. Arnold twierdzi, że ojciec faworyzował jego brata, a sam miał lepsze kontakty z matką, z którą utrzymywał relację aż do jej śmierci (2 sierpnia 1998 roku). W trakcie szkoły Arnold był przeciętnym uczniem. Uprawiał wiele dyscyplin sportu. Pierwszy kontakt z siłownią miał w wieku 13 lat, kiedy w 1960 roku trener klubu piłkarskiego do którego uczęszczał zabrał drużynę na lokalną siłownię. W wieku 14 lat zdecydował się na porzucenie piłki nożnej na rzecz kulturystyki. Pierwsze treningi wykonywał pod nadzorem Dana Farmera. W wieku 17 lat wystartował na pierwszych zawodach kulturystycznych. Jego kulturystycznymi idolami byli Reg Park, Steve Reeves i Johny Weissmuller. W 1965 roku Schwarzenegger został powołany do Armii Austriackiej aby odbyć rok służby zasadniczej. W tym czasie zdobył tytuł Mr. Europe w kategorii juniorów. Nie uzyskał zgody przełożonych aby wystartować w tych zawodach i musiał samowolnie opuścić jednostkę. Rok 1968 to emigracja do Stanów Zjednoczonych, w której nie przeszkadzała mu bardzo słaba znajomość języka angielskiego. W Stanach poznał Joe Weidera i trenował w Gold’s Gym w Los Angeles. Od roku 1970 do 1974 jego partnerem treningowym by Ric Drasin, profesjonalny wrestler, który zaprojektował oryginalne logo Gold’s Gym. 26 kwietnia 1986 roku poślubił dziennikarkę telewizyjną Marie Shriver, z którą ma czworo dzieci: Katherine Eunice Schwarzenegger (03.13.1989), Christina Maria Aurelia Schwarzenegger (23.07.1991), Patrick Arnold Shriver Schwarzenegger (18.09.1993) i Christopher Sergent Shriver Schwarzenegger (27.09.1997). W maju 2011 roku zakończył się trwający 25 lat związek Arnolda z Marie. 6 sierpnia 2003 roku, podczas występu w programie talk-show The Tonight Show with Jay Leno, Schwarzenegger ogłosił chęć startu w wyborach na gubernatora stanu Kalifornia. W październiku tego samego roku Arnold został wybrany na gubernatora, wynikiem 55,4% głosów. W listopadzie 2006 roku ponownie wybrano Arnolda Schwarzeneggera na gubernatora Kalifornii. Co ciekawe, z uwagi na swój majątek, Arnold zrzekł się pensji gubernatora, w wysokości 175 000 dolarów rocznie. W kwietniu 2010 roku opublikowano raport Citizens for Responsibility and Ethics in Washingotn, zgodnie z którym Schwarzeneggera uznano za jednego z 11 najgorszych gubernatorów w Stanach Zjednoczonych. Obecna posiadłość Arnolda Schwarzeneggera ma 1000 metrów kwadratowych, mieści się w Brentwood.

Biografia kulturystyczna

W 1965 roku, w wieku 19 lat, Arnold zdobywa tytuł Junior Mr. Europe. Rok 1967 to zwycięstwo na amatorskich mistrzostwach świata, organizowanych przez federację NABBA – Mr. Unvierse. Pierwsze zwycięstwo Arnolda Schwarzeneggera na Mr. Olympia odbyło się w roku 1970, za które otrzymał nagrodę w wysokości 1000 dolarów i przez pięć kolejnych lat trzymał tytuł, by w 1976 roku ogłosić przejście na kulturystyczną emeryturę. Niemniej w 1980 roku Arnold decyduje się na powrót na scenę i start w zawodach Mr. Olympia odbywających się w Australii, w Sydney. Zajęcie pierwszego miejsca przez Arnolda wzbudza wiele kontrowersji. Jest szeroko krytykowane przez wielu kulturystów i osoby postronne, które zgodnie uważają, że jego forma była o wiele słabsza od pozostałych zawodników, a wygraną zawdzięcza szerokim znajomością i wpływom. Stacja telewizyjna, która wykupiła prawo do transmisji zawodów, rezygnuje z wyemitowania nagrania, gdyż według pogłosek widać na nim wyraźnie kiepską formę Arnolda w zestawieniu z innymi. W magazynach kulturystycznych nie pojawiają się informacje na ten temat, a kulturyści mający negatywną opinię o wyniku zawodów nie są dopuszczani do głosu.

Inne aktywności kulturystyczne

Przez kilka lat Arnold prowadził swoją kolumnę w magazynie kulturystycznym Muscle & Fitness oraz FLEX. Krótko po wybraniu na gubernatora Kalifornii został mianowany kierownikiem tych magazynów. Arnold Schwarzenegger szeroko udziela się na płaszczyźnie sportowej, między innymi organizuje drugie najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne na świecie – Arnold Classic oraz Arnold Classic Europe i Arnold Classic Brazil.

Plan treningowy Arnolda Schwarzeneggera

Przeciętny plan treningowy Arnolda Schwarzeneggera powielał się z każdym tygodniem: 6 dni intensywnych treningów i jeden dzień odpoczynku. Poniżej prezentujemy spis:

 1. Dzień – plecy góra, klatka piersiowa
 2. Dzień – barki, ramiona
 3. Dzień – dolna część pleców, nogi
 4. Dzień – plecy góra, klatka piersiowa
 5. Dzień – ramiona i barki
 6. Dzień – dolna część pleców i nogi.
 7. Dzień odpoczynku i regeneracji

Dzień 1 i 4 (plecy i klatka piersiowa):

 • Wyciskanie na ławce prostej – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Skłony brzuszne – 6 serii po 20 powtórzeń
 • Wymachy hantlem nad głową w pozycji leżącej – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Wyciskanie na ławce skośnej – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Podciąganie na drążku – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Martwy ciąg – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Przyciąganie sztangi do brzucha w półukłonie – 4 serie po 12 powtórzeń

Dzień 2 i Dzień 5 – (barki, ramiona)

 • Podnoszenie sztangi z ziemi nad głowę – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Przyciąganie kolan do tułowia – 6 serii po 22 powtórzenia
 • Prostowanie ramion w bok z hantlami – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Wyprosty sztangi zza głowy na stojąco – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Podciąganie sztangi do brody – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Wyciskanie sztangi na ławce prostej z wąskim chwytem – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Wyciskanie sztangi nad głowę na stojąco – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Uginanie ramion z hantlami na stojąco – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Uginanie ramion ze sztangą na stojąco – 4 serie po 12 powtórzeń

Dzień 3 i Dzień 6 – (dolna część pleców i nogi)

 • Przysiad ze sztangą na barkach – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Skłony brzuszne – 6 serii po 20 powtórzeń
 • Wykroki z hantlami – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Uginanie tułowia do przodu na prostych nogach – 4 serie po 12 powtórzeń
 • Martwy ciąg na wyprostowanych nogach – 4 serie po 12 powtórzeń

Arnold Schwarzenegger – dzieci

Arnold Schwarzenegger doczekał się razem ze swoją żoną Marią Shriver czwórki dzieci oraz jednego nieślubnego syna:

 • Katherine (rocznik 1989)
 • Christiny (rocznik 1991)
 • Patrick (rocznik 1993) – najbardziej znany z uwagi na udział w kilku filmach (np. Łowcy Zombie, Bez miłości ani słowa, Jeszcze większe dzieci)
 • Christopher (rocznik 1997)
 • Joseph (rocznik 1997) – jego matką jest gosposia z którą romans miał Arnold Schwarzenegger. Ku zdziwieniu jest najbardziej podobny do ojca.

Dzieci i Arnold Schwarzenegger raczej trzymają się z dala od mediów i błysków fleszy.